Czy monitoring wierzytelności naprawdę się opłaca?
Monitoring wierzytelności to nieodłączna część świadomego zarządzania przedsiębiorstwem.
Zarządzanie wierzytelnościami redukuje ukryte koszty związane z utrzymywaniem nieopłaconej należności oraz obniża koszty bieżącej obsługi klientów.
W ciągu ostatnich lat z powodu zatorów płatniczych coraz więcej firm decyduje się na finansowanie zewnętrzne, które nie jest związane z inwestowaniem, a jest jedynie walką o przetrwanie. W przypadku przeciągających się opóźnień wpływów zmniejsza się rentowność przedsiębiorstwa, gdyż finansowanie zewnętrzne to dodatkowy koszt. Z chwilą gdy opóźnienia we wpływach przedłużają się lub kontrahent staje się niewypłacalny, dochodzi do efektu domino, z którym wiekszość firm nie jest w stanie sobie już wówczas poradzić.
Patrząc w tych kategoriach monitoring należności nie powinien być rozpatrywany w kategoriach opłacalności. Należy go traktować raczej jak must-have obecnej sytuacji rynkowej.
Praktyka pokazuje, że monitoring należności poprawia dyscyplinę płatniczą kontrahentów, a tym samym pozwala na zachowanie płynności finansowej i uniknięcie konieczności finansowania zewnętrznego. Zarządzanie ryzykiem i związana z tym bieżąca analiza pozwala na szybkie reagowanie i redukuje do minimum liczbę należności trudno ściągalnych.